Mondo International Academy

Článok MBA

Dostane ťa titul MBA do manažérskej NBA?

Dostane ťa titul MBA do manažérskej NBA?

Áno, titul MBA je aj o peniazoch. Napríklad na Vysokej Škole Manažmentu alebo Ekonomickej Univerzite Bratislave zaplatíš za MBA titul cenu menšieho auta, okolo 10 000€. Ale akú hodnotu by malo mať vzdelanie, ktoré môže mať každý? V súčasnosti má na Slovensku vysokoškolský titul prvého alebo druhého stupňa 38% populácie, z toho niektorí pracujú na robotníckych pozíciách.

Titul MBA a jeho hodnota

Cena taktiež stimuluje. Študoval som elektrotechniku a informatiku zadarmo. Polovica študentov nemala o štúdium vôbec záujem a prístup profesorov bol tiež zaujímavý, nejavili o študentov záujem. Vďaka relatívne vysokému školnému sa študenti snažia získať zo štúdia čo najviac. Samozrejme to motivuje aj lektorov, odborníkov vo svojom odvetví, dať študentom čo najviac zo svojich skúseností a znalostí.

Okrem toho, pri štúdium MBA sa odporúča, na zahraničných školách denného štúdia je dokonca povinná, trojročná prax. Dosť dlhý čas na to, aby si si okrem ujasnenia či máš naozaj záujem o tento titul na neho aj zarobil.

Skúsenosti na nezaplatenie

Teraz sa na štúdium MBA pozrime z iného pohľadu. Za 3 roky si riešil veľa výziev, spoznal si veľa ľudí a máš celkom pekný život. Rozmýšľal si, ako by pracovné výzvy dopadli, keby si ich riešil inak? Privítal by si možnosť konzultovať tieto výzvy so zahraničnými odborníkmi? Narazil si na strop svojich schopností a zručností? MBA titul nie je swarovského krištáľ za menom, je to o posúvaní hraníc na základe riešenia reálnych problémov, s ktorými sa manažéri stretávajú v praxi. 80% vzdelávania MBA je postavená na prípadových štúdiách. V čase internetových a facebookových odborníkov sú práve tieto skúsenosti a hlavne rôzne pohľady na problém cennou devízou.

Nezabúdaj, že dôležitejšie ako peniaze sú známosti. Nie nadarmo sa hovorí, košeľa bližšie ako kabát. Keď niečo potrebuješ alebo ponúkaš koho najskôr oslovíš? Cudzích ľudí alebo tých, ktorých poznáš? MBA študujú ľudia, ktorí to niekam dotiahli, napríklad riaditelia významných podnikov, alebo ľudia, u ktorých je predpoklad, že vďaka práci na sebe to niekam dosiahnu. S takýmito ľuďmi sa spoznáš v tíme, pri riešení problémov, spoznáte svoje silné a slabé stránky. A to spája.

Záverom

Uvedom si, že nie cena, ale hodnota je drahá vec. Hodnoty ako vedomosti, skúsenosti a kontakty. Aby tvoj titul MBA mal skutočnú hodnotu, treba si dobre vybrať školu, na ktorej ho budeš študovať. V ďaľšom článku sa dozvieš ako si vybrať tu správnu.

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail
Facebooktwitterpinterestlinkedininstagram